Miért található víz a fában, a brikettben és a pelletben?
A víz a faanyag szerves részét képezi, amelyet a fából és a faanyagból természetes úton nem lehet teljes mértékben eltávolítani. Azonban a fa mindig több vizet fog tartalmazni a fabriketthez és a pellethez képest.
Víz tölti ki a faanyagot alkotó sejtek közötti teret. A víz megtalálható a sejtfalak mikroszkopikus üregeiben és a sejtnedvüregben (a luminális folyadékban).
Előfordulása szerint a vizet a következőképpen osztjuk fel:
• szabadon folyó (kapilláris) - nagyrészt a vízszállító sejtek luminális folyadékában fordul elő. A fának a növekedése során az a feladata, hogy a tápanyagokat a levelekbe eljuttassa. A fa kivágását követően ez a víz távozik elsőként belőle - főleg az elülső végeiből. A víz eltávozásával a fa térfogata nem változik, nem zsugorodik és nem gyűrődik.
• kötött (higroszkópos) - kitölti a sejtfalak mikroszkopikus üregeit. Az ilyen vízfelvétel, illetve vízveszteség méretváltozásokhoz vezet, a fa vagy megduzzad, vagy kiszárad. Néha a fafeldolgozás ilyen kellemetlen kísérő jelenségekkel jár, mint a zsugorodás vagy a repedések. A higroszkópos víz a fa, a faaprítékok és a fűrészpor szárítása során elpárolog.
• kémiailag kötött (konstitutív) - a faanyag kémiai összetevőinek alkotóeleme. A fából a szokványos módszerekkel nem lehetséges eltávolítani. Csak a fa kémiai feldolgozása során szabadul fel, pl. a desztilláció során.
A tüzelőanyag nedvességtartalma
A tüzelőanyagban lévő víznek égés közben el kell párolognia, ami csökkenti a tüzelőanyag fűtőértékét. A fa minél szárazabb, annál könnyebb, viszont a fűtőértéke magasabb és jobban ég.
A levegővel szárított fa 20% vizet tartalmaz. A SMART GREEN fabrikettek és pelletek max. 7,5 % vizet tartalmaznak. Ez az a bizonyos kémiailag kötött (konstitutív) víz, amelyet a fából, a fűrészporból és a faforgácsból nem lehet szárítással eltávolítani.