Használja fel a brikettekből és a pelletekből származó hamut
Kidobja a hamut? Ne tegye! Ha biomasszával fűt, akkor semmiképp. A kiváló minőségű brikett, pellet és a nyers fa elégése után értékes hamu marad, amit sokféleképpen felhasználhat.
A biomassza elégése után keletkező hamu, példaként szolgál a hulladékmentes rendszerre, ugyanis nagyszerűen fel lehet használni. Nem kezelhetjük csak úgy, mintha értéktelen anyag volna, ugyanis tele van hasznos anyagok keverékével. Ön pénzt spórol azon, hogy nem vesz műtrágyát, a hamuból pedig olyan anyagok kerülnek vissza, amelyek a természetbe tartoznak.
A kertészkedők öröme
A fa hamuja tökéletes lúgos kémhatású biotrágya (pH 12) magas ásványi anyag-tartalommal – kalcium (34 %), kálium (9 %), (5,5 %) magnézium és (3 %)foszfor.
1. lehetőség: Biokomposzt
Keverjen össze 3 - 5 kg fahamut a kertből és a konyhából származó 1 m3 szerves hulladékkal, és erősítse meg kertje talaját. Az ajánlott adag évente egyszer 2 – 4 liter komposzt alkalmazása 1 m2 területre. A hígított tápanyagoknak köszönhetően a növények jól felszívják és nem égnek meg.
2. lehetőség: Az agyagos talaj minőségének a feljavítása
A nehezen megművelhető agyagos talaj tulajdonságainak a feljavítására általában meszezőanyagokat használnak. Ilyen a fahamu is. Vagy egyenletesen be kell dolgozni a talajba, vagy pedig fahamus biokomposzttal kell feljavítani.
3. lehetőség: Tápanyag a növényeknek
A burgonyát, paradicsomot, uborkát, káposztát, brokkolit, sárgarépát és zellert szükséges trágyázni. A szezon folyamán a növénykéket (vigyázat, nem a magokat!) néhányszor meghintheti fahamuval. Nagyon jót tesz nekik. A virágok körül lévő talajra szórva a hamu egyrészt tápanyagként, másrészt a kártevők elleni védelemre is szolgál.
4. lehetőség: Csiga stop
A csigáktól, főleg a meztelencsigáktól egyszer és mindenkorra megszabadulhat, ha a földet fahamuval keveri össze. Viszlát, falánk kártevők!
Van pázsitja?
Manapság a szépen rendben tartott füves terület felettébb kívánatos. Ez az a hely, ahol pihenni lehet, a gyerekek játszhatnak, sütögetni lehet, ahol akár egy sátor is felállítható az otthonában...
5. lehetőség: Életerő a pázsitnak
Annak érdekében, hogy a füvét éveken át jó formában tartsa, vagy hogy átvészelje azokat a napokat, amikor a kerti medence trónolt rajta, táplálja fahamuval. A téli időszak kezdetén vagy a végén alkalmazza, amikor a hó már eltűnik, viszont a pázsiton még nem zajlik élénk családi élet.
6. lehetőség: A kerti tavacskába
A zöld algák nem kívánt megjelenését a kerti tó állóvizében a fahamu korlátozhatja. Szórjon a vizébe 1 - 2 évőkanállal és figyelje meg, hogy mi fog történni. A halaknak nem árt, de az algák már nem fognak terjeszkedni.
Megoldás a tenyésztők számára
Nyilván nincs olyan tenyésztő, aki ne ismerné a hamu fertőtlenítő hatásait. A fahamu az állatoknak nem árt, viszont megvédi őket a parazitáktól és a kisebb élősködőktől.
7. lehetőség: Szagsemlegesítés
Szórja meg az állatállomány istállójának a padlóját, és a természetes, de intenzív szag enyhébb lesz.
8. lehetőség: Hamugödör a baromfi számára
Egy hamuval teli gödörnek a baromfi éppen olyan jó hasznát veszi, mint az emberek számára az orvos és a kozmetikus egyben. Ha a baromfinak lehetősége van arra, hogy hamuban meghemperegjen, sokkal gyorsabban megszabadul a különféle parazitáktól, amelyek a tollai között élnek.
A háztartásban is jól jön
9. lehetőség: Tisztításra
Valaha az ezüst ékszereket és evőeszközöket is hamuval tisztították meg, és az odaégett fazékkal is elbánt. Erre manapság már más készítmények is léteznek, de ha környezetkímélő és bio módszerrel szeretné csinálni, senki sem akadályozza meg. Ilyen módon megtisztíthatja az edényeket például egy táborozás során a természetben.
Mégis kidobja?
Amennyiben mégis kidobja a fahamut, mert nem tudja vagy nem akarja felhasználni, jó, ha tudja, hogy a biológiailag lebomló hulladékba tartozik, ahol valaki másnak, máshol még jó szolgálatot tehet.